nahoru

 

Základní popis letadla

Dvoumístné ultralehké letadlo WT-9 Dynamic je vyráběné slovenskou firmou Aerospool, s.r.o. na letišti v Prievidzi ve Slovenské republice. Díky svému konstrukčnímu řešení a použitím nejmodernějších materiálů patří mezi nejlehčí UL letouny současné výroby. Má za sebou kompletní aero-elastické testy do rychlosti 300 km/hod.. Díky elegantním dokonale aerodynamicky  řešeným tvarům  dosahuje vysoké cestovní rychlosti  200 - 250km/h a dolet až 1 200 km.
Trup
Kompozitová sendvičová skořepina, kde hlavní přísadou je uhlíková tkanina, zaručuje letadlu nízkou hmotnost a současně vysokou pevnost a tuhost. Součástí trupu je 2,45 m široký centroplán s integrálními palivovými nádržemi s celkovým objemem 75 litrů. Hlavní podvozek je tříkolový a je tvořený laminátovými pružinami. Přední noha podvozku, umístěná na požární stěně, je tvořena odpružením gumovými provazci. Kola hlavního podvozku jsou vybavena kotoučovými hydraulickými brzdami. Letadlo je možné dodat s pevným i hydraulicky zatahovacím podvozkem.

Řízení
Letadlo Dynamic je vybaveno kompletním dvojím řízením s klasickým uspořádáním. Ovládání vztlakových klapek je mechanické. Vztlakové klapky mají tři polohy: 0°, 15°, a 38°. Podélné vyvažování je mechanické. Pedály nožního řízení mohou být polohovací.

Pohonná jednotka
Pohonnou jednotkou letounu je čtyřválcový čtyřtaktní motor Rotax 912 UL / 912 ULS s výkonem 59,6 / 73,5 KW ( 80 / 100 HP) o zdvihovém objemu 1211/ 1352 cm. Tento motor patří mezi nejrozšířenější svého druhu po celém světě a jeho výhodou je celosvětové obchodní a servisní pokrytí. Na přání je možné instalovat motor Rotax 914.
Na letoun je možné namontovat vrtuli DUC nebo Woodcomp SR200/2000, buď s pevnou nebo elektricky stavitelnou se systémem constantspeed.


Kabina
Rám krytu kabiny je vyroben z uhlíkového kompozitu. Vnitřní šířkou kabiny - 115 cm – patří Dynamic k nejprostornějším ve své kategorii. Na míru vyrobené organické sklo (od švýcarské firmy Mecaplex), které tvoří kabinu letadla, je zárukou výborného výhledu do všech stran, což je nejen příjemné, ale také to přispívá ke zlepšení celkové bezpečnosti provozu. Tónování plexiskla je možné objednat buď čiré, modré nebo hnědé. Kabina může být na přání vytápěna. Sedadla mohou být buď čalouněná textilií nebo ekokůží, barva dle vlastního výběru. Za sedadly se nachází objemný zavazadlový prostor.
 

Hlavní technické údaje   Kormidla
Rozpětí 9,00 m   Délka křidélka 1,25 m
Plocha křídlaa 10,3 m2   Plocha křidélka 0,273 m2
Štíhlost 7,82   Délka vztlakové klapky 2,28 m
Délka 6,4 m   Plocha vztlakové klapky 0,75 m2
Výška 2,0 m   Rozpětí vodorovné ocasní plochy 2,40 m
Střední aerodynamická tětiva 1,185 m    Plocha vodorovné ocasní plochy 1,68 m2
      Výška svislé ocasní plochy 1,022 m
      Plocha svislé ocasní plochy 1,02 m2
         
...letoun Dynamic OK-LUU 01 je vybaven odpovídačem GTX 328 s módem S a GPS typ EKP-